Jóka /Szlovákia www.jelka.sk A történelem malmai lassan, biztosan és olykor kegyetlenül gátlástalanul őrölnek. Ez utóbbi történt a II. világháború befejeztével, amikor védtelen embereket akaratuk ellenére kiragadtak szülőföldjükrol és idegen tájakra kényszerítették őket. Mintapélda erre Jóka és Somberek községek esete. Sok-sok családot telepítettek át Jókáról a magyarországi Somberekre az onnan kitoloncolt német ajkú lakosok szálláshelyére. Gyötrelem volt ez a jókai és az akkori sombereki lakosok számára. Teltek múltak az évek. Az elso úgymond tapogatózó kapcsolatkialakítás 1993-ban indult el a két település között Németh Lajosné és Michelisz Ferenc közreműködésével. Az ún. Községek közötti hivatalos kapcsolatteremtés 1995-re datálható. Ettől kezdődően csaknem évente találkozott Jóka és Somberek. Bizony nem volt ritkaság, hogy az otthoniak és az itthoniak összetalálkozásakor az emlékezetes és öröm könnyei is kicsordultak. A jókai itthoniak fentebb családias fogadtatásra találtak az otthoni somberekiekkel.
Célunk e meghitt, alkotó kapcsolatok ápolása Sombereken és Jókán.
Madéfalva (Románia) Madéfalva (Siculeni) Romániában, Hargita megyében található. A csíki medencében húzódó felcsíki falu Csíkszeredától 10 km-re északra, a Madéfalvi Hargita lábánál (1710 m), a Mórhegyese aljában, 680 m magasságban települt az Olt két partján fekszik. Eredeti neve Amadéfalva volt. Első birtokosáról kapta a nevét. A falut már 1333-ban említik Csíkrákos fiókegyházaként, de önálló községként csak 1567-ben szerepel még Amadéfalva néven. A székelyek lakta falu neve mára egybeforrt a " madéfalvi veszedelem" kifejezéssel. A székelység történetének tragikus eseménye tette Madéfalva nevét ismertté, nemcsak Székelyföldön, hanem az egész magyarság körében.
1764. január 7-én az osztrák császári katonaság itt mészárolt le 400 székelyt, akik tiltakoztak a határőrezred felállítása ellen. Ezt a gyalázatos eseményt "siculicidiumnak" vagy "madéfalvi veszedelemnek" nevezik. Ezután indult meg a székelyek tömeges kivándorlása Bukovinába, ahol megalapították saját falvaikat, köztük Hadikfalvát, ahonnan a II. világháborút követően menekültek Somberekre. S mivel a január 7-én történtek következtében jött létre a bukovinai székelyek nemzetsége, a véres események ellenére a mai napig a bukovinai székelyek születésnapjaként ünneplik. www.madefalva.ro